top of page

BLOGUJ Z KSIĄŻNICĄ

  • Zdjęcie autoraBogumiła Celer

W 110. ROCZNICĘ URODZIN MIECZYSŁAWA KOŚCIELNIAKA

Zaktualizowano: 16 lut 2022

WSPOMNIENIE WYSTAWY PRAC ARTYSTY


Mieczysław Kościelniak (ur. 29 stycznia 1912 w Kaliszu, zm. 5 marca 1993

w Słupsku), polski malarz, grafik i rysownik; brat Władysława Kościelniaka.

W galerii Książnicy prezentowaliśmy

w 2021 r. prace artysty przechowywane

w pracowni W. Kościelniaka.

Na wystawę składały się szkice z różnych lat twórczości Mieczysława Kościelniaka, m.in. te, które wykonał będąc więźniem

w obozie koncentracyjnym Auschwitz Birkenau.

Mieczysław Kościelniak był wybitnym polskim malarzem, grafikiem i rysownikiem, jego życiem można by obdzielić kilku ludzi. Bogata i różnorodna twórczość Mieczysława fascynowała nie tylko historyków sztuki, artystów, inteligentów, ale i księży, polityków, generałów. Los stawiał go w jednym rzędzie ze świętym Maksymilianem Kolbe, generałem Eisenhowerem, pisarzem Michałem Rusinkiem, hrabią Mycielskim, gwiazdami Hollywoodu i upodlonymi więźniami trzech obozów koncentracyjnych.


Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Józefa Mehoffera. W 1941 roku aresztowany przez okupanta znalazł się w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Należał do działającej tam organizacji konspiracyjnej. W obozie wykonał wówczas około 300 rysunków przedstawiających obozową rzeczywistość, a także portrety współwięźniów (m.in. Xawerego Dunikowskiego). Rysunki te przemycane były poza teren obozu. Poznał wówczas o. Maksymiliana Kolbe, a po wojnie był jednym ze świadków w jego procesie beatyfikacyjnym. Po wyzwoleniu obozu Kościelniak trafił do armii amerykańskiej i brał jeszcze udział w walkach z oddziałami SS ukrywającymi się w Alpach.

Uczestniczył w licznych wystawach, miał też szereg wystaw indywidualnych – w Polsce oraz m.in. w gmachu ONZ w Nowym Jorku, w Tokio, Frankfurcie nad Menem, Jerozolimie, Sztokholmie czy Londynie. Był artystą powszechnie cenionym: odznaczony Medalem Edukacji Narodowej i Złotym Krzyżem Zasługi, w roku 1980 został członkiem międzynarodowego Stowarzyszenia Kultury Europejskiej.




37 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page