29 stycznia 1912 roku, dokładnie 111 lat temu, w Kaliszu urodził się Mieczysław Kościelniak - malarz, grafik, rysownik, więzień obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Studiował w Krakowie, na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, w pracowni Józefa Mehoffera. W 1941 roku został aresztowany i trafił do
obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Tam podjął działalność konspiracyjną, ale również artystyczną. Stworzył kilkaset prac, przedstawiających codzienne życie więźniów. Część z nich przemycana była poza obóz w transporcie brudnej bielizny. Obecnie rysunki eksponowane są w Auschwitz Memorial / Muzeum Auschwitz.
Podczas pobytu w obozie, Mieczysław zaprzyjaźnił się z o. Maksymilianem Kolbe. Był jednym ze świadków jego procesu beatyfikacyjnego. Po wyzwoleniu z obozu Mieczysław trafił do armii amerykańskiej generała George'a Pattona. Podczas walk w Alpach został ranny.
Po powrocie do Polski osiadł w zniszczonej Warszawie i podjął pracę jako ekspert głównej komisji badań zbrodni hitlerowskich. Współtworzył także muzeum w Oświęcimiu oraz realizował się twórczo i naukowo. Wrócił do studiów filozoficznych, podróżował - szczególnie do krajów basenu Morza Śródziemnego. Ilustrował wiele czasopism, podręczników, arcydzieł literatury. W 1979 roku przeprowadził się do Ustki, później do Słupska.
W 1981 roku otrzymał Odznakę Honorową Miasta Kalisza. Zmarł 5 marca 1993 roku w Słupsku, zgodnie ze swoją wolą został pochowany w Ustce. Prace Mieczysława Kościelniaka do dzisiaj prezentowane są w Londynie, Nowym Jorku, Jerozolimie, Tokio, Montrealu, Watykanie, a japońska młodzież poznaje jego postać ze swoich szkolnych podręczników.
Kilka z prac artysty zachowało się także w Pracowni Artystycznej Władysława Kościelniaka, mieszczącej się obecnie w Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu
(akwaforta z 1943 r.) przedstawia operację mężczyzny. Operującym lekarzem jest Jan Grabczyński, (1908-1999) dr medycyny, chirurg, więzień Auschwitz, lekarz obozowy, jego sylwetkę nakreśliła w "Medalionach" Zofia Nałkowska. Doskonały specjalista, który w 1944 r. przez kilka miesięcy kierował oddziałem chirurgicznym w obozie, aż do swego zwolnienia z obozu w lecie 1944 r. Mężczyzna w prawym górnym rogu to Mieczysław Kościelniak.
Comments