Kolejny wyjątkowy eksponat w naszych zbiorach to rękopis zatytułowany „Szpital św. Trójcy w Kaliszu (z notat Adama Chodyńskiego)” datowany na rok 1896. Rękopis trafił do naszych zbiorów jako dar w 2009 r. Ofiarodawcą był dr medycyny Zbigniew Kledecki.
Adam Chodyński (1832 –1902) był prawnikiem, dziennikarzem, historykiem, regionalistą, kronikarzem, poetą, współzałożycielem i pierwszym redaktorem naczelnym „Kaliszanina”. Po śmierci z dumą mówiono o nim jako o historyku Kalisza. Był człowiekiem, który całe życie poświęcił rodzinnemu Kaliszowi. Skromny badacz stał się skarbnicą wiedzy o wielu tajemnicach z przeszłości.
Zachowany w naszych zbiorach rękopis to 12 pożółkłych kart zapisanych obustronnie czarnym atramentem. Całość oprawiona jest w ciemno-brązowe płótno, na okładce znajduje się tłoczony złoty napis „Historja Szpitala Stej Trójcy w Kaliszu”.
Warto zwrócić uwagę, że rękopis ma także podtytuł „Res sacra Miser” (Nieszczęśliwy jest rzeczą świętą), jest to cytat z Seneki „Epigrammata 4”.
Analizę treści całego rękopisu przedstawił w jednym ze swoich artykułów dr Zbigniew Kledecki na łamach „Zeszytów Kaliskiego Towarzystwa Lekarskiego” (2006, nr 12, s. 121-123).
Warto także dodać, że w w 2018 r. pracownicy Książnicy byli zaangażowani w projekt Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk dotyczący "Inwentaryzacji i digitalizacji spuścizny Adama Chodyńskiego przechowywanej w zbiorach Archiwum Diecezjalnym we Włocławku". Zdigitalizowana spuścizna na łamach porozumienia udostępniania jest w naszej bibliotece. Więcej o projekcie można dowiedzieć się na stronie internetowej
Comentarios