top of page

BLOGUJ Z KSIĄŻNICĄ

  • Bogumiła Celer

PORTRET FRYDERYKA CHOPINA

Historia portretów Fryderyka Chopina jest dość zajmująca. Reprodukowano je w różnych wydawnictwach. W zbiorach specjalnych Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu znajduje się oryginalna rycina z XIX wieku wykonana techniką drzeworytu.


 Jest to portret Fryderyka wykonany przez Franza-Xaverego Winterhaltera. Arkusz ma format 30 x 21 cm, a obraz 16,5 x 13 cm, stan techniczny bardzo dobry, strona odwrotna zadrukowana. Arkusz pochodzi z niemieckiego tygodnika ilustrowanego „Die Gartenlaube” z 1880 r. (nr 37). W czasopiśmie publikowano materiały z dziedziny kultury, nauki i sztuki. Na marginesie warto dodać, że pismo poprzez swoją wszechstronność stanowi interesujące źródło dotyczące niemieckiej historii kultury. W 1895 r. Johann Strauss (syn) opublikował na jego łamach walc pt. „Gartenlaube Waltz”, zadedykowany czytelnikom. Czasopismo ukazywało się do 1944 r.
Omawiana rycina została zamieszczona jako dodatek do artykułu autorstwa Bernharda Stavenowa „Z życia Chopina” („Aus Chopin’s Leben”. Mittheilungen von Bernhard Stavenow). Tytuł oryginalny rysunku brzmi: “FRIEDRICH CHOPIN. Nach Winterhalter's Zeichnung auf Holz übertragen”. 
Sam portret został wykonany ołówkiem w 1847 r. przez wspomnianego już Franza-Xaverego Winterhaltera (1805-1973), niemieckiego malarza i twórcę litografii, znanego głównie z portretów przedstawiających członków europejskich rodów królewskich i arystokratycznych. Tajniki malarstwa artysta poznawał we Freiburgu i w Monachium. W 1834 r. wyjechał do Paryża, gdzie szybko stał się popularny.
O namalowanym przez niego portrecie Chopin pisał w liście do rodziny (z 8 czerwca 1847 r.): 
„Winterhalter zrobił także mały ołówkowy [portret] dla mojego starego przyjaciela Planat de la Faye (o którym Wam kiedyś pisałem). – Bardzo podobny. Winterhalter Wam zapewne z imienia znany, poczciwy i dobry, i z wielkim talentem”.

43 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page