top of page

BLOGUJ Z KSIĄŻNICĄ

  • Bogumiła Celer

O zbiorach specjalnych, historycznych i muzealnych na konferencji w Książnicy

Zaktualizowano: 8 sie 2019

W dniu 4 czerwca 2018 r. z inicjatywy Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu odbyła się konferencja, której hasło brzmiało: “Z tradycją w nowoczesność. Czytelnictwo wczoraj, dziś i jutro”. W czasie konferencji wiele uwagi poświęcono mediom społecznościowym. Ideą przewodnią sesji były wzajemne relacje między tradycyjną książką a innymi formami mediów. W programie obrad znalazły się referaty prezentujące różnego typu badania czytelnictwa, omawiające wpływ mediów na kształtowanie kultury czytelniczej młodego pokolenia, poruszające problemy gromadzenia zbiorów specjalnych, historycznych i muzealnych w bibliotece pedagogicznej, oraz omawiające współczesną literaturę dla dzieci i młodzieży.

Wystąpieniom naukowym przewodniczył prof. dr hab. Piotr Łuszczykiewicz, dziekan kaliskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obrady rozpoczął referat pt. „Co media społecznościowe mówią o naszych czytelnikach? Facebook, Youtube, blogi jako wsparcie w rozpoznaniu najważniejszych potrzeb i gustów młodych czytelników” dr Michała Zająca (asystenta na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego). Prelegent dokonał prezentacji różnego typu badań czytelnictwa dzieci i młodzieży. Omówił koncepcję internetu społecznościowego, web 2.0. Główną tezą wykładu było stwierdzenie, iż wpisy dokonywane w mediach społecznościowych przez młodych użytkowników pozwalają na zidentyfikowanie prawdziwych opinii i potrzeb czytelniczych, mają nieocenioną wartość tak dla badaczy, jak i dla praktyków (w tym właśnie bibliotekarzy). Teza ta została zilustrowana przeglądem różnego typu serwisów internetowych (facebook, youtube, blogi) pod kątem pojawiających się wątków związanych z opiniami o książkach, lekturze, autorach etc.

Kolejny referat pt. „Zbiory specjalne, historyczne i muzealne w bibliotece wobec tradycji i nowoczesności (Przypadek Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu)” wygłosiła dr Bogumiła Celer, która przedstawiła zbiory specjalne gromadzone w Książnicy. Referentka podkreśliła, iż celem prezentowania cennych kolekcji jest inspirowanie czytelników do korzystania z zasobów biblioteki, a przede wszystkim zachęcanie zwłaszcza młodych odbiorców do twórczego poznawania polskiego dziedzictwa kulturowego.


ZOBACZ PREZENTACJĘ



Zwróciła uwagę na odrębność zbiorów specjalnych, ich wartość, rangę historyczną, artystyczną, edukacyjną. Dziś, w czasach komercjalizacji z jednej strony i upowszechniania cyfrowych nośników z drugiej, to właśnie ten typ dokumentów decyduje o niepowtarzalności każdej z bibliotek. Warto przypominać ważną rolę bibliotek w przechowywaniu najcenniejszych i najrzadszych skarbów piśmiennictwa. Kolekcje historyczne są tą częścią zbiorów, która jest powodem do dumy każdego bibliotekarza oraz przedmiotem szczególnej jego troski.

Po przerwie uczestnicy konferencji wysłuchali wystąpienia Wiesławy Jędrzejczyk zatytułowanego „Wychowanie do wartości – współczesna literatura dla dzieci i młodzieży”. Redaktor naczelna i założycielka Wydawnictwa „Literatura” zaprezentowała bibliotekarzom serie wydawnicze „A to historia”, ”Zdarzyło się w Polsce”, „Wojny dorosłych – historie dzieci”. Ponadto słuchacze mogli zapoznać się z innymi seriami i książkami nagrodzonymi w różnych konkursach oraz z lekturami obowiązującymi w nowej podstawie programowej.

Konferencji towarzyszył kiermasz książki Wydawnictwa „Literatura”.

Podjęta w czasie sesji różnorodna tematyka niewątpliwie skłoniła uczestników do refleksji nad kształtowaniem kultury czytelniczej dzieci i młodzieży, uwrażliwianiem młodego pokolenia na wartości kulturowe i rozbudzaniem potrzeby stałego uczestnictwa w kulturze.

10 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page