top of page

BLOGUJ Z KSIĄŻNICĄ

Bogumiła Celer

O spuściźnie Zofii Florczak ze zbiorów Książnicy podczas warszawskiej konferencji

Zaktualizowano: 22 lis


W dniach 19-20 listopada 2019 r. na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się konferencja "Kobiety Polsce, Polska kobietom 1918-2019" .

100 lat temu w Polsce kobiety po raz pierwszy wzięły udział w wyborach parlamentarnych. Rocznica ta stała się okazją do refleksji nad rolą kobiet w życiu politycznym, kulturalnym, naukowym i obywatelskim w różnych okresach Rzeczypospolitej, przed odzyskaniem niepodległości, w II Rzeczypospolitej, okresie II wojny światowej oraz w PRL i po 1989 r. Organizatorzy konferencji stworzyli uczestnikom możliwość uczestniczenia w interdyscyplinarnej dyskusji. Do debaty zaprosili przedstawicieli różnych dyscyplin, których zainteresowania badawcze skupiają się wokół tytułowej tematyki.


W konferencji wzięło udział blisko 80 prelegentów przybyłych z Białegostoku, Gdańska, Kalisza, Katowic, Kielc, Krakowa, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Rzeszowa, Torunia, Warszawy i Wrocławia. Byli to przedstawiciele bibliotek, uniwersytetów, archiwów, towarzystw.


Książnicę Pedagogiczną w Kaliszu reprezentowała dr Bogumiła Celer, która scharakteryzowała spuściznę Zofii Florczak przechowywaną w zbiorach specjalnych Książnicy.

Przedmiotem referatu było przypomnienie postaci Zofii Florczak (1912-1996), nauczycielki, doktor habilitowanej filologii polskiej, harcmistrzyni, ostatniej Naczelniczki Organizacji Harcerek ZHP przed przejęciem go i rozwiązaniem przez władze komunistyczne. W 1954 roku rozpoczęła pracę w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Pracowni Poetyki Teoretycznej i Języka Literackiego. Jest autorką opracowań dziejów harcerstwa żeńskiego, badaczką historii myśli językoznawczej, autorką cennych prac z tego zakresu. Celem referatu było także zaprezentowanie i zwrócenie uwagi na spuściznę Zofii Florczak przechowywaną w zbiorach specjalnych kaliskiej Książnicy. W spuściźnie zachowały się materiały warsztatowe badaczki, notatki, maszynopisy jej prac, korespondencja i inne materiały związane z jej zainteresowaniami i działalnością naukową.






44 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Opmerkingen


bottom of page