top of page

BLOGUJ Z KSIĄŻNICĄ

  • Bogumiła Celer

Jubileuszowa wystawa - 70 lat Książnicy

W Galerii Foyer. w Centrum Kultury i Sztuki do końca sierpnia prezentowana jest jubileuszowa wystawa „70 lat PBP Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu”.


Rok 2019 jest rokiem jubileuszu siedemdziesięciolecia istnienia PBP Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu. Z tej okazji zaplanowano wystawy, konkursy, spotkania. Celem działań podejmowanych w trakcie jubileuszowych obchodów jest popularyzowanie czytelnictwa, promocja biblioteki, upowszechnianie wiedzy o jej historii i dorobku. Punkt kulminacyjny i główne uroczystości odbędą się w listopadzie 2019 r.





Przygotowane plansze pokazują jak biblioteka zmieniała się wraz z upływem czasu oraz jak urastała do rangi jednej z najlepszych bibliotek pedagogicznych. Wystawa powstała w oparciu o fotografie obrazujące działalność biblioteki w minionym 70-leciu. Kuratorka wystawy, dr Bogumiła Celer skupiła się na pokazaniu historii placówki. Na pierwszych antyramach znajdują się sylwetki ludzi, którzy tworzyli bibliotekę. Są to kolejni dyrektorzy oraz bibliotekarze, którzy swoją postawą i zaangażowaniem zapracowali na miano zasłużonych. Kolejne plansze prezentują historię i współczesność biblioteki, pokazany został budynek biblioteki oraz poszczególne działy. Ekspozycja pokazuje także wybrane konferencje i sesje organizowane bądź też współorganizowane przez bibliotekę począwszy od 1977 r. Prezentujemy ponadto cykliczne wystawy, które odbywały się w bibliotece. Szczególne miejsce na wystawie zajmują darczyńcy. Bardzo doceniamy ich hojność, bo to dzięki nim powiększamy zbiory naszej biblioteki o cenne i unikalne materiały. Prezentujemy również to, czym możemy się pochwalić, czyli wydawnictwa biblioteki (w wyborze) oraz cymelia ze zbiorów specjalnych i cenny księgozbiór. Pokazane na wystawie materiały stanowią pewien wycinek historii biblioteki oraz jej bogatego księgozbioru. Głównym celem ekspozycji była próba przybliżenia przeszłości biblioteki. Podobno „z przeszłości trzeba czerpać to, co piękne, to piękno należy rozważać, by pięknie obecnie żyć i budować lepszą przyszłość”. Przygotowując wystawę kuratorka starała się, więc wybrać to, co piękne z jej historii. Plansza zamykająca wystawę odnosi się do sytuacji obecnej. Zastosowany pomysł graficzny ma kojarzyć się z chmurą, tagów, które stosowane są na stronach internetowych. Poszczególne hasła zostały skomponowane z materiałem graficznym ilustrującym teraźniejszość i najbliższe plany rozwoju.


15 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page