Dziś prezentujemy dwie grafiki autorstwa Władysława Kościelniaka, które towarzyszyły Ogólnopolskiemu Zjazdowi Delegatów Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w dniach 28-29 września 1979 r. Zjazd miał miejsce w Kaliszu, uczestniczyło w nim ponad 130 osób.
Pracownia artystyczna Władysława Kościelniaka mieszcząca się w murach Książnicy kryje w sobie wiele materiałów, które czekają na swoją kolej, aby je dokładnie zbadać, opisać i zaprezentować szerszemu gronu odbiorców. Praca ta jest jednak rozłożona w czasie ze względu na inne bieżące zawodowe zobowiązania, podejmowanie innych równie ciekawych inicjatyw, czy też wypełnianie kolejnych statystyk, zestawień, tabelek, itd. W końcu zaczyna się tęsknić za tym, aby spokojnie usiąść i zagłębić się w spuściznę artysty, dokładnie opisać materiały. Wymaga to jednak skupienia, spokoju i pełnego zaangażowania. Kiedy już udaje się wygospodarować czas można powiedzieć, że osiąga się tzw. stan flow, który następuje wówczas, gdy jesteśmy całkowicie pochłonięci swoimi zadaniami i poświęcamy się im całym sercem. Efektem takiego stanu są kolejne odkrycia, co utwierdza w przekonaniu, że wysiłek przynosi korzyści.
Jedną ze wspomnianych grafik, która zachowała się w zbiorach Książnicy jest okolicznościowy ekslibris, autorstwa W. Kościelniaka, wykonany w technice cynkotypii kreskowej. Artysta wkomponował w znak panoramę Kalisza oraz białe gołębie, nawiązując tym do podjętej przez uczestników Zjazdu rezolucji wzywającej do poparcia pokojowej manifestacji w Gdańsku
w 1979 r.
Podczas Zjazdu omawiano bieżące sprawy frapujące ówczesne środowisko bibliotekarskie, a była to m.in. sprawa rozpoczęcia budowy nowej siedziby Biblioteki Narodowej czy też doskonalenie organizacji ogólnopolskiego systemu bibliotecznego. Uczestnicy Zjazdu zastanawiali się nad problemami działalności bibliotek w kraju oraz określeniem ich miejsca i roli w życiu kulturalnym, naukowym i społecznym. Jeden z prelegentów, Witold Stankiewicz, w swoim referacie podkreślał: „Biblioteka w biegu naszych dziejów zawsze aktywnie współkształtowała istotne procesy społeczne i kulturowe. Doniosła rola spełniana przez książkę i bibliotekę wyraża się w wysokim społecznym prestiżu książki oraz w przekonaniu, że w pojęciu „zawód bibliotekarza” zawiera się lub zawierać powinny wiedza fachowa i żarliwość społecznika-oświatowca.”
Stowarzyszenie, którego początki sięgają roku 1917, jak podkreślano podczas Zjazdu, na przestrzeni powojennych lat działalności starało się nawiązywać do pięknych tradycji. Za jeden ze swoich celów stawiało zawsze upowszechnianie dorobku swoich wybitnych poprzedników. Jak czytamy w jednym z przemówień wygłoszonych podczas Zjazdu: „Nazwiska Estreicherów, Dembego, Bernackiego, Grycza, Muszkowskiego, Radlińskiej, Vrtel-Wierczyńskiego i wielu innych, którzy położyli fundamenty pod organizację polskiego bibliotekarstwa, bibliotekoznawstwa, bibliografii, są dziś znane nie tylko bibliotekarzom. Weszły one na stałe do historii kultury polskiej.”
Warto wspomnieć, że oprócz obrad podczas Zjazdu miały także miejsce chwile szczególne, jak złożenie wieńca na pamiątkowej płycie umieszczonej w Kaliszu, w miejscu zniszczenia książek przez okupanta
w czasie II wojny światowej. Uczestnicy Zjazdu brali ponadto udział
w atrakcyjnych imprezach towarzyszących, przede wszystkim w spotkaniu w Sali Recepcyjnej Ratusza, podczas którego wręczono 63 odznaczenia i dyplomy zasłużonym bibliotekarzom. Specjalnie wyróżniona została prof. Helena Więckowska, która otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej.
Na koniec nawiążmy do wspomnianej drugiej grafiki towarzyszącej Zjazdowi, a była nią znana panorama Kalisza pt. „Widok miasta wojewódzkiego Kalisza z roku 1715 według br. Jatkowskiego a opracowany przez W. Kościelniaka w roku p. 1975”. Grafika została wkomponowana
w okolicznościowy druk, który otrzymał każdy uczestnik Zjazdu.
LITERATURA:
Krajowy Zjazd delegatów Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (Kalisz, 28-29 września 1979), "Przegląd Biblioteczny" 1980, z. 2, s. 166-212.
Comments